Jdi na obsah Jdi na menu
 


MgA. Lukáš Moravec

Lukáš Moravec – Život keramika

 

Jak dlouho se zabýváte tvorbou keramiky a jak jste se k hlíně dostal? _1.png

Tvorbou keramiky se zabývám zhruba 20 let. K hlíně jsem se dostal tak trochu náhodou. V 16 letech jsem skončil učiliště, pak jsem zhruba rok pracoval pro Telcom a pak jsem se na všechno vykašlal. Dal jsem výpověď a cestoval jsem stopem po Evropě a tady v Čechách jsem dělal jen různé brigády. Jednu celou zimu jsem strávil v lese u Ochozu v teepeee. Potom jsem se odstěhoval do Zábřehu na Moravě a tam jsem sehnal práci v Keramických závodech Karel Kolomazník. Zatáčel jsem žardiny do forem a po práci jsem se učil na kruhu.

Vydržel jsem tam asi 5 měsíců, ale od té doby mě hlína nepustila. Ještě párkrát jsem změnil místo pobytu a zase se vrátil do Brna. Zruba _2.pngrok jsem měl s kamarádem keramickou dílnu a vydělal si tak na nájem a na hlínu. Trochu mě mrzelo, že jsem jen vyučený a všichni, s kým jsem se přátelil, měli maturity, nebo studovali na vysokých školách. Tak jsem šel v 21 na SPŠK do Bechyně a potom za čas na UJEP do Ústí nad Labem. Promoval jsem ve 34 v ateliéru Design keramiky.

 

S jakými hmotami pracujete a jaké techniky při výrobě používáte?

Jak je vidno z výše uvedeného textu, nide moc dlouho nevydržím a stejně to mám i s keramikou. Prošel jsem si už obdobím šamotu, kameniny, červenice, porcelánu, tečení, formování, lití, modelování, raku, sodných glazur, shino glazur a pálení v pecích otápěných dřevem. Mám obavu, že ještě není konec, ale třeba se jednou někde zastavím.

 

_3.png _4.png_5.png

 

 

 

 

 

 

 

Máte za sebou také zahraniční zkušenosti, jak dlouho jste tam působil?

Ve Velké Británii jsem 2 roky pracoval pro keramickou manufakturu Gryshott Pettery. Dělal jsem sádrové formy, modely a návrhy nových tvarů.

 

_6.pngCo Vám dala Vaše studijní stáž v Anglii a jakým způsobem tyto programy fungují?

Pracovní stáž Erasmus v Angliii byla pro mne hodně důležitá. 16 měsíců jsem trávil v Londýně v Maze Hill Poterry u LIssy Hammond.

 Lissa je naprostý živel, dělá užitnou, sodou glazovanou keramiku a solitérní kusy, inspirované jejím pobytem v Japonsku, na které užívá shino glazury a pálí je v peci na dřevo, nebo v plynové peci. S lissou jsme jezdili po trzích takřka po celé Anglii i mimo ni. Byla to naprosto jedinečná zkušenost, poznal jsem zde hodně fajn lidí, keramiků a technik, o kterých jsem dříve ani neslyšel.

 

Jaká pracovní zkušenost byla pro Vás nejzajímavější?_7.png

Nemůžu říct, která pracovní zkušenost byla nejzajímavější, protože každá mi dala nejaké nové informace a postřehy, ať pozitivní, či negativní.

 

V roce 2008 jste získal ocenění v soutěži Dobrý studentský design, s jakým výrobkem jste soutěžil?

Pokud si dobře pamatuji, tak to byl porcelánový set na pečení „Trochu jinak“, na který jsem použil i glazury, ketré jsem se naučil míchat v Anglii.

 

Na čem zrovna aktuálně pracujete?_8.png

Na rekonstrukci rodinného domku v Dolních Kounicích.

 

Kde si mohou zájemci Vaši tvorbu prohlédnout a případně zakoupit?

V současnosti bohužel nemám dílnu a tudíž ani keramiku na prodej, ale snad se to v dohledné době změní a v nějakém příštím čísle Vašeho časopisu se potkáme u mě v dílně.

 
 


Poslední fotografieArchiv

Kalendář
<< červen >>
<< 2021 >>
Po Út St Čt So Ne
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30